Ana Kısım

Main

Washington Post: Kushner, Rusya ile gizli haberleşme ağı kurmak istedi

Washington Post: Kushner, Rusya ile gizli haberleşme ağı kurmak istedi

FBI tarafından kıskaca alınan ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner, Rus büyükelçisiyle yaptığı görüşmede eşine rastlanmayan bir teklif getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve yakın danışmanı Jared Kushner'ın, Trump'ın başkan seçilmesinin ardından ekibinin Rus yetkililerle gizlice haberleşmesi için geri planda bir iletişim kanalı oluşturmak istediği iddia edildi.

Washington Post gazetesi dün akşam yayınladığı özel haberinde bu bilginin, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergei Kislyak'ın Moskova'daki üstleriyle yaptığı ve Amerikan istihbarat yetkililerince gizlice dinlenen haberleşmeden öğrenildiğini yazdı.

Habere göre Kushner, Trump'ın 2016'daki Amerikan başkanlık seçimlerini kazandıktan sonra yemin töreni öncesindeki 2,5 aylık geçiş dönemi sırasında Kislyak'a, Kremlin'le haberleşmek için Rusya'nın güvenli diplomatik tesislerini kullanma önerisinde bulundu. Bu önerinin, 1 ya da 2 Aralık tarihinde Trump Tower'da Rus Büyükelçisiyle gerçekleştirilen ve Trump'ın ilk ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in de katıldığı görüşme sırasında yapıldığı bildirildi.

Bu iddialar, Rusya'nın seçimlere müdahale ettiği iddialarını araştıran soruşturma kapsamında Kushner'ın FBI (Federal Soruşturma Bürosu) tarafından incelendiğine ilişkin haberlerin hemen ardından geldi.

ABD basını, soruşturmayı yürüten müfettişlerin Kushner'ın önemli bilgilere sahip olabileceğini düşündüğünü ancak bunun Kushner'in şüpheli olduğu anlamına gelmediğini yazmıştı.

 

'RUS BÜYÜKELÇİ HAYRETE DÜŞTÜ'

Washington Post gazetesi'ne göre Rus Büyükelçi Kislyak, bir Amerikalının Rus büyükelçiliği ya da konsolosluğundaki haberleşme cihazlarını kullanma izni istemesinden şaşkınlık duydu; böyle bir önerinin Trump'ın ekibi kadar Moskova için de güvenlik riskleri taşıyacağına dikkat çekti.

Beyaz Saray'ın Aralık'taki bu görüşmeyi Mart ayında açıkladığını ve bunu yaparken de olayı önemsemediğini kaydeden gazete, "Ancak konuyu yakından izleyen kişiler, FBI'ın şimdi bu görüşmeyi ve Kushner'ın bir Rus bankacıyla olan başka bir görüşmesini soruşturma kapsamında değerlendirdiğini söylüyorlar" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray, Washington Post'un haberiyle ilgili yorum yapmazken, Trump'ın kampanyasında görevliyken kurduğu Rusya ve Türkiye bağlantıları nedeniyle soruşturma altında olan Flynn'in avukatlarından Robert Kelner da konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Gazete, Rusya'nın Washington Büyükelçiliği'nin de açıklama talebine yanıt vermediğini yazdı.

2019 - Sitemizde Şu Anda Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı : 19